Klinička farmakologija s toksikologijom

nadimanje

mia

Imam vrlo neugodnu pojavu nadimanja i vjetrova, u popodnevnim satima (neko vrijeme poslije jela). Pročitala sam u uputstvu za korištenje LINEX kapsula da se uzimaju protiv nadimanja (osim proljeva) i da u sebi imaju iste bakterije kao jogurt Bioaktiv, AB kultura i sl.
Jogurt mi nije pomogao a LINEX se spremam da probam.
Molim vaše mišljejne o ovome i da li je vama poznat neki efikasan lijek.

Dr. Viola Macolić Šarinić

Nadimanje i jaki vjetrovi mogu biti posljedica ili povećanog gutanja zraka što možemo naći u osoba koje su psihički napete, anksiozne, žurba pri jelu, brzo gutanje hrane, kod depresivnih osoba, kod ljudi koji žvaču žvakaću gumu, kod pušača, te kod onih koji imaju slabiju prohodnost nosa pa dišu na usta ili je to posljedica značajne kolonizacije crijeva bakterijama koji pojačano razgrađuju šećer i bjelančevine u crijevima. Takva kolonizacija može se dogoditi kod nekih smetnji u probavnoj cijevi, odnosno nakon dugotrajnog uzimanja antibiotika.
Prvo trebate vidjeti koji bi uzrok bio vašim tegobama, a kad se nađe uzrok njega ukloniti.
Linex nije više kod nas registriran jer nije bilo dokaza o boljoj regulaciji crijevne flore njegovim uzimanjem.
Ako se tegobe nastave javite se gastroenterologu.

Uz srdačan pozdrav
dr Viola Macolić Šarinić