Klinička farmakologija s toksikologijom

odoljen

joly

Poštovana,

Zanima me da li se tinktura biljke odoljen ( valerijane ) može koristiti ako se doji. Imam veoma jako lupanje srca ( 100-120 otkucaja u min.) pa dok čekam nalaze hormona štitnjače željela bih si nekako pomoći.

Unaprijed hvala,

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana,

biljka valerijana je po svojim svojstvima vrlo slična lijekovima iz skupine benzodaizepina (Diazepam, Apaurin, Xanax, Helex, Lexuarin, Praxiten isl). i takvo ima i djelovanje. To znači da ako se uzima u višim dozama može doći do sedacije i smirenja djeteta koje se doji (mlohavost, puno spava), odnosno također se može razviti i tolerancija ili ovisnost o tom lijeku, što znači da se ne smije naglo prekidati, već postepeno da ne bi došlo do neke apstinecijske krize kako u žene tako i u djeteta. U ovom slučaju jakog lupanja srca, u periodu dok čekate hormone štitnjače, preporučila bih da se sa svojim liječnikom savjetujete da umjesto sedativa uzmete lijek iz skupine beta blokatora. Što se tiče dojenja u ovom periodu uzimanja nekih od ovih lijekova, trebalo bi ga prekinuti jer može doći do sporog lupanja srca u djeteta (bradikardije).

Uz srdačan pozdrav,
dr Viola Macolić Šarinić