Klinička farmakologija s toksikologijom

omeprazol

zorica

Voljela bih da mi odgovorite. Pijem omeprazol vec duze vrijeme zbog GERD-a u zadnje vrijeme po preporuci dr 2 dana pijem 1 ne ili po potrebi
Ja imam problem sto imam strah od tableta pa kad got popijem sta got tad da osjetim prepisem tableti i strah me
Nekad srce lupa nekad se znojim tresem davi u vratu i grudima boli nemoc u misicima ko grc ibolovi u cjelom tjelu ,glava ma svasta nesto i ja pomislim da imam alergiju da nepodnosim tabletu Molim vas da mi odgovorite jer sam vec umorna Da ne podnosim omeprazol da li bi mi se vec pojavile nuspojave ili mogu uvjek
Inace bolujem i od anksioznosti

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana!

Simptome koje opisujete prije bih pripisala simptomima anksioznosti nego alergijskim reakcijama na omeprazol jer se zapravo nuspojave na omeprazol ne očituju na taj način. Imate strah od tableta i čime se pojačavaju simptomi straha koje i inače imate. Trebalo bi o tome porazgovarati sa svojim liječnikom, i specijalistom psihijatrom koji Vam tu može najviše pomoći, jer ovako se patite i svakodnevni život Vam je težak. Ako se pravilno liječi možete se osloboditi od ovih simptoma - kao da su rukom odnešene.

Uz lijep pozdrav,

dr Viola Macolić Šarinić

Natasa

Uzimam omeprazol vec dve godine sa malim povremenim prekidima ali mi nije znacajnije bilo bolje. Trenutno vrsim eradikaciju Helicobacter pilory sa Metronidazolom 3x250 mg, Fromilidom 2x250 mg i Omeprolom 2x1 dnevno. Ovakvu terapiju sam imala i 2003 god. i nekoliko meseci je bilo bolje. Da li je moguce da se potpuno izlecim, ocajna sam. Endoskopiju nisam nikad radila i strasno se bojim.

POZDRAV NATASA

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana!

Helicobaterom se možemo ponovno zaraziti od osobe s kojim smo u bliskom kontaktu, tako da je moguće da se radi o ponovnoj infekciji. S obzirom na poteškoće koje imate svakako bih Vam savjetovala gastroskopiju. Deseci ljudi, da ne kažem stotine, dnevno u nas vrši ovu pretragu, i svi su "živi" izašli. Ako slušate savjete zdravstvenih radnika oko Vas tokom izvedbe pretrage koja traje samo nekoliko minuta pretragu ćete vrlo lako prebroditi. Vjerujte, s manje poteškoća nego što imate sada kada imate navedene probleme.

Lijep pozdrav,
dr Viola Macolić Šarinić