Klinička farmakologija s toksikologijom

Povišeni prolaktin

Buba

Imam 26 godina. Sve do nedavno imala sam redoviti ciklus. Prije 2 godine on se poremetio. Zatim sam počela uzimati kontracepcijske pilule (Cilest) i prestala ih uzimati (cca. nakon godinu dana). Nakon toga ciklus mi se nije stabilizirao i mjesečnica je potpuna izostala. Analizirala sam hormone i nalaz ukazuje na povišenu razinu prolaktina (1341) i izrazito nizak estradiol (ne znam razinu, "niži nego u žene u menopauzi"blunk. Doktor mi je prepisao uzimanje 2x1 2,5 mg Bromergon tableta u slijedeća 3 mjeseca.
Što bi mogao biti uzrok tog hormonalnog poremećaja? Imam li razloga za zabrinutost? Kako bi to eventualno moglo utjecati na mogućnost trudnoće u budućnosti?
Buba

Dr Viola Macolić Šarinić

Liječnik je odredio dobru terapiju, a uzroci ovog porećaja mogu biti višestruki. Najvjerojatnije je došlo do poremećaja rada žlijezde koja se zove hipofiza. Takve poremećaje uspješno liječe internisti-endokrinolozi, te se liječenjem i kontrolom može postići kasnije normalna trudnoća.

Sretno, uz srdačne pozdrave
dr Viola Macolić Šarinić