Klinička farmakologija s toksikologijom

Prozac

Mortiicia

Zanimalo bi me ima li Prozac neke nuspojave i ako ima koje su? Također, tko ga ne bi smio uzimati?

Unaprijed zahvaljujem

dr Viola Macolić Šarinić

Svaki lijek ima nuspojave, pa tako i Prozac (fluoksetin). To je antidepresiv novijeg tipa, a od nuspojava najčešći su to tjeskoba, nervoza, nesanica, pospanost, umor, tremor (drhtanje), znojenje, gubitak teka, mučnina, proljev, vrtoglavica, smanjenje libida, osip na koži...
Oprez je potreban u bolesnika s epilepsijom jer može izazvati napade padavice, kod dijabetičara moguće je teža kontrola šećera u krvi, a potreban je oprez jer može izazvati maniju ili hipomaniju u 1 od 100 bolesnika na ovoj terapiji.

Uz srdačan pozdrav dr V. Macolić Šarinić