Klinička farmakologija s toksikologijom

Prozac

Natali

Mene zanima koji je utjecaj i da li postoji stetno djelovanje prozaca na trudnice, tj.fetus.., te da li se moze uzimati u tom stanju?

Dr. Viola Macolić Šarinić

Prozac je fluoksetin - selektivni inhibitor ponovne pohrane serotonina - antidepresiv.
Za sve bolesti u trudnoći važi da je neliječena bolest veća opasnost za fetus nego uzimanje lijeka koji će bolest liječiti ili je držati pod kontrolom. Uvijek treba odvagnuti korist prema štetnosti lijeka.
Lijekovi iz ove skupine se preporučaju uzimati u trudnoći samo ako je korist veća od rizika, a za sada nema dokaza teratogenosti fluoksetina na ženama.
Za detaljno farmakološko mišljenje molim Vas obratite se u Ambulantu za farmakoterapiju Zavoda za kliničku farmakologiju Interne klinike Rebro. Kišpatićeva 12, Zagreb. Tel. 01/23 88 324.

Uz srdačan pozdrav
dr Viola Macolić Šarinić