Klinička farmakologija s toksikologijom

Sumamed

Barbara

Cula sam da se Sumamed ne smije uzimati u razmacima manjim od šest mjeseci. Je li to tocno i koje su posljedice uzimanja Sumameda u razmaku od cca. dva mjeseca? Radi se o 13-godišnjem djetetu.

Hvala.

Dr. Viola Macolić Šarinić

Nema dokaza o štetnosti uzimanja Sumameda-azitromicina zbog mogućeg nakupljanja u majem vremenskom razdoblju. Istina, on ima nešto izmjenjene karakteristike u smislu zadržavanja u organizmu, ali zbog toga se on uzima samo 3 dana, a zadržava se 10 dana u terapijskim koncentracijama u organizmu (to je kao da neki drugi antibiotik uzimate svih 10 dana u punoj dozi). Iza toga lijek se normalno izlučuje, i ako je indicirano lijek se može normalno ponovno propisati.

Uz srdačan pozdrav
dr Viola Macolić Šarinić