Klinička farmakologija s toksikologijom

Riješiti se ovisnosti?

Jasmina

Zbog povremenih paničnih napada kod promijene vremena pila sam Xanax godinu dana, tada na savijet liječnice neko vrijeme uključujem 5 mg Normabela da bih mogla prestati piti Xanax, a sada Normabel pijem već godinu dana 4 mg. Kako dalje da se potpuno riješim ovisnosti?

Dr. Viola Macolić Šarinić

Draga Jasmina!
Kod dugotrajnog uzimanja benzodiazepina prvo se javlja psihička, a kasnije i prava fizička ovisnost o lijeku. Polaganim, postepenim smanjivanjem doze može se prestati s uzimanjem ovih lijekova. To znači da treba dozu polagano, svakih 14 dana smanjivati za 1 mg do potpunog ukidanja. Nikako ne piti alkohol uz ove lijekove!

Uz srdačan pozdrav
dr Viola Macolić Šarinić