Klinička farmakologija s toksikologijom


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 447 | Broj poruka: 977

Forum nije u funkciji!

No pregled objavljenih poruka Vam pruža veliki broj korisnih informacija iz navedenog područja.


Anafranil ???


Autor Poruka

ex-soldat

08.02.2002. 13:29

Bok !!!
Prije vise do 5 god. mi je dijagnosticiran PTSP, uvjetovan stresom koji sam dozivio kao pripadnik HV-a `92 . O morama, strahu, panici i kaosu koji sam prozivljavao Vam ne bih pricao, no ono sto mene interesuje jeste moja terapija. Nakon sto sam ( u skoro 6 god. ) izmjenjao 10-ak razlicitih tableta i kapsula, posljednjh nekoliko godina koristim iskljucivo Anafranil 25mg, kojeg sam u pocetku uzimao uz Xanax.
Stanje mi se jako popravilo ( hvala Bogu ), normalno funkcioniram, radim svoj posao (nije vezan za vojsku), no jos uvijek, velim nekih 5 godina, samo uz potporu antidepresiva. Isao sam i na grupne terapije kojih od `97 vise nisam clan, koristio vece doze, a sada, ili bolje receno u posljednje 2-3 godine, pijem 2 tablete Anafranila dnevno.
O koliko "jakom" lijeku je rijec, dali cu ikad moci ponovno zivjeti bez njegove potpore ... su pitanja koja mi se kolaju glavom. Pokusao sam si i sam smanjiti doze, no to bi uglavnom zavrsavalo tako da bih se ponovno vratio na staru, jer bih vremenom postao nervozan, zivcan, zatvoren i depresivan. Ukoliko pravovremeno ne uzmem tabletu, pocinjem gubiti koncentraciju, boli me glava i postajem pospan. Vjerovatno je rijec o normalnoj reakciji, no mene interesuje misljenje strucnjaka.
Dali sam postao "ovisan" o Ananfranilu, postoji li mogucnost da se ponovno nosim sa zivotom i bez njega ... ?
Unaprijed zahvalan svima koji nadu vremena za citanje ovog posta.

p.s. vec sam postao na forumima neurologije i psihijatrije pa se ispričavam ako sam dosadan ...



Lijepi pozdrav.

Dr. Viola Macolić Šarinić

03.03.2002. 22:01

Štovani,

radi se o tricikličkom antidepresivu koji ima jako dobar učinak baš na panične napade i opsesivno kompulzivne poremećaje. Dozu koju Vi uzimate spada u nižu dozu održavanja, te je dobro da kod Vas taj lijek djeluje i time za sada treba biti zadovoljan, s obzirom na to da je PTSP teška bolest koju nije lako liječiti.
Opisana su stanja apstinencijskog sindroma kada se lijek naglo prekida, pa kad dođe vrijeme smanjenju i ukidanju terapije ono će se morati činiti postepeno, uzimajući sve manje doze lijeka.

Srdačan pozdrav, i sve najbolje želim
dr Viola Macolić Šarinić

ex-soldat

05.03.2002. 07:09

Hvala Vam lijepa na odgovoru.