Klinička farmakologija s toksikologijom

Sortis

Ana

Imam 62.godine,zbogpovećanog kolesterola-8,2mol/L,HDL 1,68MOL/L i LDL 5,8mol/L i trigliceridi 2,52mol/L uzimala sam Lipex,usljid kojeg su se pojavile nuspojave u obliku bola u mišićima.Liječnik je promijenio terapiju te sad uzimam Sortis alinakon mjesec dana uzimanja i mjerenja CK je bio 172,a ja osjećam i dalje lagane bolove u mišićima.Molim Vas što da radim,jer znam da kolesterol ne mogu smanjiti bez primjene lijeka.Provodim dijetu koja je prepisana za ovaj problem.Unaprijed zahvaljujem

dr Viola Macolić Šarinić

Draga Ana!

Sortis (atorvastatin) spada u istu grupu lijekova kao i Lipex (simvastatin) i kao takav izaziva i iste nuspojave. Primjetili ste bolove u mišićima, i povišeni CK što govori da se radi o miopatiji. To je vrlo poznata nuspojava navedene grupe lijekova, a pojačava se ukoliko istovremno uzimate prepratae koji podižu koncentraciju statina u plazmi kao što su ciklosporin, itrokonazol, makrolidni antibiotici kao što su eritromicin ili azitromicin.
Kod Vas se ipak radi o značajnoj nuspojavi i treba odvagnuti što je za vas opasnije - visoki kolesterol ili ova nuspojava koja može preprasti i u opasnu rabdomiolizu - raspadanje mišića i što može uzrokovati zatajenje bubrega.
Uz srdačan pozdrav
dr Viola Macolić Šarinić