Klinička farmakologija s toksikologijom

Trudnoća

Ana

Poštovani,na zadnjem ginekološkom pregledu ustanovljena mi je Candida.Terapija je Canesten-3 vaginalne tbl. kroz tri dana.Sobzirom da postoji mogućnost da sam trudna(sad mi je 19 dan ciklusa),molim Vas da mi odgovorite da li Canesten može ostaviti posljedice na plod.Unaprijed zahvaljujem

dr Viola Macolić Šarinić

Draga Ana,

oprostite na kašnjenju ovog odgovora, jer znam da je za Vas vrlo važan. Korištenjem vaginaleta Canestena (klotrimazol) - tj. lokalna primjena ne bi trebala štetno djelovati na plod, a s obzirom da se radi tek o početku trudnoće (prvih 14 dana) svako veće oštećenje dovelo bi do spontanog abortusa koji bi osjetili kao zakašnjelu menstruaciju.
Na spontanu učestalost od 1-3% malformacija fetusa u našoj populaciji dakako ne možemo utjecati.
Uz srdačan pozdrav

dr Viola Macolić Šarinić