Klinička farmakologija s toksikologijom

Trudnoca i lijek.

Zabrinuta

Postovani,
na dozivotnoj sam zoloft-terapiji. Uzimam svaki dan 50 mg.
Imam 34 godine i ozbiljno razmisljam da dobijem dijete. Interesuje me, da li se moze uzimati zoloft tokom trudnoce? Jer je strogo iskljucen prekid terapijom cak i na krace vrijeme.
Sta moze dijete da trpi kao posljedicu?
Kako stoje stvari sa dojenjem?

Hvala vam puno.

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana,

kasno Vam odgovaram, ali mislim da ćete ipak imati koristi od odgovora. Neliječena derpresija je jako rizična za trudnoću i može dovesti do komplikacija trudnoće. Zato je potrebno liječiti bolest, te ako ste u remisiji bolesti s lijekom treba ga i dalje nastaviti piti pod kontrolom jasno Vašeg liječnika. Zoloft (sertalin) spada u grupu lijekova koji se zovu SSRI i zapravo kao grupa oni imaju sada već C kategoriju po klasifikaciji Američke uprave za hranu i lijekove. To znači da nema podataka o mogućeim većim malforamcijama u djece u žena koja uzimaju ovaj lijek, ali lijek treba uzimati s oprezom tj. samo u indikaciji kada je to stvarno potrebno. To znači da u Vašem slučaju treba nastaviti lijek tijekom trudnoće uz kontrolu psihijatra i ginekologa. Mogući nastanak malforamcija u djeteta u našoj populaciji i bez uzimanja lijekova iznosi 1-3% što treba imati na umu.

Sretno, uz srdačan pozdrav
dr Viola Macolić Šarinić