Klinička farmakologija s toksikologijom

zoloft

dora

Cijenjena dr.

molim Vas za odgovor koja je uobičajena doza Zolofta kod liječenja anksiozno-depresivnog poremećaja?
Imam 33 godine, i 4 mjeseca sam uzimala 50mg dnevno, no stanje mi se pogoršalo pa mi je dr. dodala još 25mg.
Da li uzimanje Zolofta duže vrijeme ima bilo kakvo negativno djelovanje na organizam?
Da li se uz ad mogu uzimati vitaminsko-mineralni dodaci te prirodni lijekovi ?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana,

Zoloft (sertralin) je lijek koji je i namijenjen dugotrajnoj terapiji tako što se toga tiče lijek može uzimati više godina. Ipak, kada se odluči da se lijek treba ukinuti to se mora učiniti postepeno da se ne bi pojavili simptomi sustezanja od lijeka. Dnevna doza Zolofta može biti do maksimalno 200 mg dan, tako da se ne morate zabrinjavati radi doze koje uzimate. Svaki lijek ima i neke nuspojave koje se mogu pojaviti u vrlo malom broju pacijenata, ali ako nešto neuobičajeno primjetite (suha usta, opstipacija isl...) javite se svom liječniku. Vitamine i minerale možete uzimati, ali nemojte uzimati nikakve biljne lijekove i preparate jer mogu utjecati na razgradnju i djelovanje Zolofta (nemojte nikako uzimati preparate gospine trave).

Uz srdačan pozdrav,
dr Viola Macolić Šarinić