Oftalmologija

Bol u oku

ketty3

Poštovani, pišem Vam već po n-ti put, imam problema s očima otprilike 3 mjeseca, imam stalno prisutno crvenilo oba oka, pečenje i svrbež te nelagodu, stalno koristim kapi opatanol i mast tobradex i stanje se popravi unutar sat vremena no čim prestanem s terapijom sve se vrati, oftalmolog je rekao da je alergija, no neznam na što, pitao me za životinje, da imam psa stalno je samnom al imam ga već 10 godina, je li moguće da bi takve reakcije izazivale grinje i prašina? Nikad nisam bila na ništa alergična je li moguće da se alergija može pojaviti naknadno?
U ponedjeljak idem na bris spojnice oka pa se nadam da će se to utvrditi, što vi mislite? Što je najčešće uzrok takvim alergijama? Što se tiče klamidije ne vjerujem da je u pitanju jer sam u vrijeme tih svih bolesti oka bila i na ginekološkom pregledu (papa test) i vjerujem kako bi se time vidjela prisutnost klamidije, ruke perem često i redovito vodim higijenu, iscrpljena sam od silnih masti i kapi koje mjesecima već pomažu samo kratko, čim bi prestala s njima iduće jutro opet bol, crvenilo užasna nelagoda, što Vi mislite? Hvala na razumijevanju

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Poštovana ketty,

ukoliko dijagnostika i liječenje ne daju rezultate kroz duži vremenski period mudro bi bilo potražiti drugo mišljenje.

ketty3

Poštovani evo ovako, pošto me se vjerojatno sjećate neću duljiti
promjenila sam i oftalmologa, svi brisevi oka su uredni, nema klamidije, nema virusa ni mitoza, no i ovaj doktor kaže da je riječ o alergiji, ne razumijem zašto me onda ne pošalju na neki alergotest možda u kući imam nešto što mi izaziva takvu iritaciju očiju a ja to neznam, sada sam dobila umjetne suze Optive plus(koje sam jako masno platila) te još jedne kapi Efflumidex koje moram kapati naredna 2 tjedna, 4x na dan.
Ne razumijem ako je riječ o alergiji zaštto mi nikako nije pomogao Opatanol već mi jedino pomaže ta mast Tobradex, šta je u njoj da je to jedino od čega je meni bolje,
Danas sam se našalila s mamom da koliko Vas gnjavim da bi trebala doći k Vama u ordinaciju happy
Što se tiče masti ona mi pomogne već za 1 dan tj.osjećam olakšanje a oči prestanu biti crvene, prošli vikend sam išla na hitnu jer jednostavno nisam mogla izdržati bez da namažem oči, ne mogu učiti ni koncentrirati se na ništa, ako i ovo ne pomogne morat ću zatražiti pomoć u privatnoj ordinaciji jer mi ovo stvara problem u svakodnevnom životu. Srdačan pozdrav

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Nakon toliko objava, postao sam znatiželjan. Ukoliko se stanje nije popravilo ni nakon zadnje terapije biti će mi drago vidjeti o čemu se radi.

ketty3

Radi se o tome da mi se trepavice užasno prhutaju, prhut je stalno prisutna, ujutro i navečer čistim vjeđe baby šamponom no ništa ne pomaže, trepavice mi užasno ispadaju donjih skoro pa da više ni nemam, kupila sam ricinusovo ulje te mažem trepavice navečer ako će išta pomoći. Čula sam da bi bilo dobro piti omega3 kapsule te ću probati još i s tim. Dok koristim steroidne kapi i masti oči su relativno dobro osim tog prhutanja i ispadanja trepavica, ujutro mi kapci budu naotečeni nakon buđenja no nakon pola sata to se smiri. Što bi mi Vi još preporučili u vezi tog blefaritisa, dali se mogu toga uopće riješiti? Ne šminkam se uopće još otkada su mi počeli ti svi problemi s očima, neznam više od kog doktora da potražim savjet jer sve što mi oni učine je da prepišu kapi ili mast no nakon toga sve je po starom, ništa da bi se to riješilo na duže vrijeme.
Lijep pozdrav

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Poštovana Ketty,
očigledno se u Vašem slučaju radi o težem obliku seboroičnog blefaritisa koji zahtjeva dugotrajno praćenje i liječenje. Kortikosteroidne kapi su glavni razlog pogoršanja Vaše bolesti na dugi rok. Na forumu možete dobiti korisne savjete, ali jedino mjesto gdje se bolest može dijagnosticirati i liječiti je medicinska ustanova.

Remus_Remus

stvarno neznam vise sto se to događa samnom...zna me nekad boljet u ljevom oku na skroz ljevoj strani na onom djelu kapka iz kojeg rastu trepavice...i to kad god trepnem...ne razumije sta bi to moglo biti :/

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Najvjerojatnije se radi o manjoj upalnoj ili tumorskoj promjeni unutar ili na rubu vjeđe/kapka. Na oftalmološkom pregledu će se jednostavno utvrditi o čemu se radi.

kmatokov

Poz, nisam znao kamo pitat pa eto me ovdje...

prije 15 dana mi je prilikom brušenja pločica uletjelo nekoliko keramičkih fragmenata dok su mi pale zaštitne naočale
ispirao sam vodom, očistio tuferom i činilo se da nema ništa više, za 2 dana sam otišao doktoru koji je rekao da nema ništa
da tobrex mast i kapi, meni je nekako i dalje smetalo, pa sam tražio uputnicu specijalisti i dobio, bio sam tamo provjereno s uv
reflektivnim tonerom i specijalista potvrdio nema ništa, ali mene i dalje u desnom oku smeta, pa sam nakon nekoliko dana otišao
privatnom oftalmologu, koji je napravio sličan pregled normalnom i uv lampom, provjerio tlak i sve je ok, ali mene i dalje smeta i peče
kasnije su rekli dane treba više kapi a nakon koj da ni mast, sada sam samo na umjetnim suzama s dodatkom za zacjeljivanje..
imam neku malu dioptriju koja mi do sad nije smetala ni trebala, ali kako radim na kompjuterima, sad nakon par sati boli glava kao sinusi
oko desnog oka, a i vizualno sam s iphone i lečicom snimio slikicu pa bih molio za 4. mišljenje jer me uznemiruje ovakvo stanje....
postoji li mogućnost da koji fragment uronio dublje, s obzirom da je keramička caklina oštra pa je mogla uroniti "ispucana" velikom brzinom
brusilice, a ne hrđa pa možda ne pravi reakciju kakvu doktori očekuju ? zabrinut sam molim vas za mišljenje i pomoć....
[IMG]http://i60.tinypic.com/96dqmb.jpg[/IMG] http://i60.tinypic.com/96dqmb.jpg link na sheranu slikicu, mogu ih napraviti još ako treba

kmatokov

dodatak na prethodni post, danas sam dobio tobradex kapi.... pa ćemo vidjeti kako će biti.... ne sviđa mi se šta sve piše na papiru upute pod nuspojave, al šta je tu je...

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Na fotografiji se ne može razaznati ima li tragova stranog tijela ispod spojnice, no za pretpostaviti je kako bi neprozirno keramičko strano tijelo bilo vidljivo na pregledima. Pretpostavljam da je promjena na fotografiji zapravo degenerativna pingvekula koja nije opasna.

Mogućnost prodora stranog tijela u oko kod brusilice je dosta malena (za razliku recimo od krhotina nakon udarca čekićem) no ukoliko želite biti sigurni možete otići na pregled ultrazvučnom biomikroskopijom i standardnim ultrazvukom, a sinusitis kao uzrok bolova možete isključiti standardnom rentgenskom snimkom.

Ukoliko kapi kapate po preporuci i pod nadzorom oftalmologa ne trebate se bojati ozbiljnih nuspojava.

depikolo

Postovani zadnjih 5 dana osjecam poprilicno neugodnu bol.Pomislila sam da su sinusi u pitanju jer me boli bas na sredini nosa izmedu obrva ali bol nije prisutna stalno vec najvise prilikom okretanja ociju a posebno kad gledam prema dole.Kad sam kod kuce skoro pa ni ne osjetim,a na poslu kako provodim 7 sati gledajuc u kompjuter jedva da izdrzim.Molim vas za vase misljenje.Jeli moguce da je doslo do prevelikog opterecenja zbog stalnog naprezanja oci prema kompjuteru sto do sad nisam u tolikoj mjeri radila ili je problem mozda u necem drugom.Hvala

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Može se raditi o problemu sa sinusima ali i problemu naprezanja vida, posebno ukoliko se bol i neugoda javljaju nakon dužeg rada za računalom. Kako bi se razjasnilo o čemu se radi trebalo bi napraviti oftalmološki pregled te eventualno i druge pretrage poput rentgena paranazalnih sinusa prema uputi vašeg liječnika.

teacuti

Poštovani, već 2. dan osjećam bol u lijevom oku kad trepnem. Bol se javlja ispod gornje trepavice skroz uz rub oka. Jutros mi se malo zamutio vid tog oka na 10-ak sekundi, i onda je sve opet bilo normalno.. Ne znam šta da radim..

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Vjerojatno se radi o problemu povezanom s površinom oka, poput upale rožnice, suhog oka, stranog tijela i slično. Ako se simptomi nisu popravili, pojava ovakvih smetnji razlog je za što raniji odlazak na oftalmološki pregled.

Anabelle36

Postovani, naime 25.11.2015. me je jedna osoba s udaljenosti od mozda 7-10metara svom snagom pogodila gumicom za brisanje u oko koje je tad ako se ne varam bilo otvoreno jer nisam ocekivala udarac..udarac se dogodio u lijevom oku..odmah sam smocila maramicu i drzala na zatvorenom oku..sutradan i ostalih dana se nije vidio nikakav oziljak ili modrica i vid mi je bio normalan..jedino mi je na dan udarca oko bilo malo crveno..katkad me znalo na dane boliti lijevo oko, iznutra skroz, nekad imam osjecaj ko da je udubljeno oko jer osjecam vece trenje na desnom oku ali to je mozda samo psiha.. zadnjih 3,4 dana me boli lijevo oko unutra i kad pomicem,a jucer i prekjucer me i glava te lagana jedva osjetilna bol u desnom oku..i danas kad sam gledala u daljinu malo duze malo mi se zamaglila slika..zanima me vase misljenje da li je neka ozbiljna povreda oka i da li ce mi se pogorsati vid zbog udarca? Unaprijed hvala, lp

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Težina mogućih posljedica ovisi o brzini i mjestu udarca predmeta u oko. Ako je udarac bio jak i izravan (bez obzira na zatvaranje vjeđa) potrebno je čim prije javiti se na pregled sa širenjem zjenica kako bi se vidjelo postoje li neke potencijalno opasne promjene na očnoj pozadini.

dragonborn

Poštovani/na, jutros sam se maskarom za šminkamje ubola u oko i to iz zaleta dok je ono bilo otvoreno, cijeli dan me oko boli, zamućen mi je vid, suzi te je ono crveno. Najviše me boli kada zatvorim to oko. Moram li posjetiti oftamologa ili je dovoljno mirovati i kapati sa odredenim sredstvima
Lijep pozdrav

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Bolno i crveno oko te zamućen vid svakako je razlog za posjet oftalmologu.

dragonborn

Postovani, na nalazu pise da je doslo do erozije u oku, dobila sam kapi i mast za terapiju i zatvorili su mi oko, moram li gazu imati i po noci ili to sluzi samo radi prevencije kada sam izvan kuce.
Lp