Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

oštećen madež

celine198

Poštovani,danas mi je ogreben veliki madež na leđima,velik je cca 1,5 cm i iznad razine kože,tamno smeđe boje,jako je krvario,po mojoj procjeni nešto manje od pola ga se odvojilo od kože,molim savijet što napraviti dalje?Inace pregledan je od strane dermatologa prije par godina i rečeno mi je da je ok i da nije za odstranjenje.hvala na odgovoru.lp

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Madež će zarasti kao i svaka druga ozljeda. Možete mazati antibiotsku mast.

Shodan

Poštovanje,

Na desnoj nadlaktici imao sam normalan smeđi madež, bio je malo ispupčen. Nehotice sam ga izgleda tokom spavanja do kraja otkinuo te je sad na tom mjestu ravna, ali bijela koža i malo crveno oko toga (možda milimetar debljie). Ne boli niti je bilo krvi, osim ako baš taknem to mjesto, tada osjetim peckanje. Stavio sam gore flaster. To će se samo smiriti ili bih morao doktoru?
Pokušao sam staviti sliku, no sustav ne dozvoljava linkove.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Po onome što ste napisali nema potrebe za odlaskom liječniku niti za terapijom.

slim159

Postovani,danas prilikom sisanja frizer mi je malo ostetio mladez na glavi ,bilo je malo kri 2-4 tackice i posle toga prestalo sad sam opet gledao uredno sve da li je potrebno obratiti se ljkaru hvala.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Po onome što ste napisali nema potrebe za odlaskom liječniku.

dule995

Postovani,imam madez na desnoj podlaktici nekih par centimetara iznad sake prema laktu koji je promjera oko 0,8cm.Imam 22 godine.Ispupcen je malo vise.Ovalnog je okruglog oblika,medjutim na jednom njegovom djelu postoji jedan zarez mali.kao mala uvala.U Martu ove godine sam skinuo aplikaciju skinvision koja kaze da je high risk(visok rizik).Prepao sam se i otisao dermatologu.Pogledala ga je i rekla da jeste malo atipican ali je uredu.Preporucuje mi da ga odstranim jer mi je na nezgodnom mjestu pa kad radim(a radim u trgovini)prilikom izlaganja robe ga rizikujem stalno zakaciti.Od tada ga redovno pratim,imam i slike njegove od decembra prosle godine i nije se po meni promjenio nesto.Sad primjecujem da mi je na par dlaka na madezu koje su dugacke(uvijek ih imam od kad imam madez) dolje pri dnu u korijenu dlake nesto bijelo.Sta bi to moglo biti?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Napamet ne mogu reći o čemu je riječ.

KaćaDjo

Poštovani,
Imala sam mali viseci mladez blizu pazuha, medjutim prije par dana poceo je da se susi i mjenja boju tj.da crni. Danas mi je otpao, ali je ostao mali dio, slican bubuljici. Boli me na dodir. Imam li razloga za brigu? Trebam li posjetiti dermatologa? Hvala.

Daniel Ceković, dr. med.

Poštovana,

vjerojatno se radi o benignoj promjeni na koži, unatoč tome savjetujem dermatološki pregled.

Lijep pozdrav.

Aleksa94

Postovani, imam jednu nedoumicu pa bih molio za savet. Imam jedan mali mladez na vratu blago ali vrlo blago ispupcen golim okom se ne vidi samo kada se dotakne. Dva puta sam ga za godinu dana zakacio brijacem mala tackica krvi bude i zaraste kao i obicna posekotina na licu. Moje pitanje je da li trebam brinuti zbog toga i zuriti kod lekara ili mogu sacekati jos neko vreme, svakako ga planiram ukloniti?
Svetlije je boje ne pecka i ne siri se koliko ja vidim, ali na nezgodnom je mestu pa uvek postoji sansa ako budem nepazljiv da ga prilikom brijanja ostetim samo zbog toga bi ga uklonio. Unapred hvala.

Daniel Ceković, dr. med.

Poštovani,

vjerojatno se radi o benignoj tvorbi, seboroičkoj keratozi.
Medicinski nije potrebna terapija.
Ukoliko vas iritira, može se lako kirurški odstraniti.

Lijep pozdrav

Josipaaaaa123

Pozdrav,
Unutar madeza mi se pojavila neka izraslina koja je tamnija od ostalog dijela madeza. To sam tek nedavno primijetila.

Daniel Ceković, dr. med.

Poštovana,

prema opisu moguće da se radi o displastičnom madežu,
savjetujem čim prije obaviti dermatološki pregled i prema potrebi eksciziju istog.

Lijep pozdrav

Arnicaa

Postovani, imam ovaj madez koji mi je sumnjiv primjetila sam da se mijenja. Molim vas kako da posaljem fotografiju da vidite. U ponedjeljak mi je zakazana operacija ali kazu da ovdje ne rade biopsiju u Skopju. Ovako receno madez je nepravilnog oblika sa svih strana ,nije izbocen, ima vise boja na njemu, bio je svjetliji prije 30 dana sad je vidno tamniji i malo se prosirio. Da li ta operacija moze sprijeciti njegovu metastazu I kako.da znam da.li je otislo dalje.. Jer mozda pretjerujem sto mi.muz govori ali evo prije 15 tak dana mi se pojavila niotkuda modrica na listu lijeve noge koja je bila previse crvena I nije prolazila dugo kad.je napokon prosla unutra pod kozom mogu da opipam kao zrno greska tvrdo tu stoji. Koje pretrage mogu da uradim? Svim srcem vas molim za pomoc.

.Inka.

Poštovanje
Dijete mi ima 9g, na koži ispod vrata, na području ključne kosti imao je godinama vrlo sitnu izraslinu, boje kože, poput sitne kuglice. Nedavno sam mu išla pobliže pogledati tu izraslinu i tom prilikom sam pritisnula prstima kožu oko izrasline, u tom trenutku je izraslina puknula i iz nje je iscurila prozirna tekućina. Zabrinuta sam i zanima me trebamo li otići na pregled dermatologu?!
Hvala na odgovoru!

Majss

Pozdrav slucajno sam pokidala mladež cijeli bolilo me, mladez je bio u ravnini koze
Od njeva nije ostalo nista samo se vidi mjesto na kojem je bio
Trebam li brinuti

Borna Pavičić, dr. med.

za Arnicaa
Postovani, imam ovaj madez koji mi je sumnjiv primjetila sam da se mijenja. Molim vas kako da posaljem fotografiju da vidite. U ponedjeljak mi je zakazana operacija ali kazu da ovdje ne rade biopsiju u Skopju. Ovako receno madez je nepravilnog oblika sa svih strana ,nije izbocen, ima vise boja na njemu, bio je svjetliji prije 30 dana sad je vidno tamniji i malo se prosirio. Da li ta operacija moze sprijeciti njegovu metastazu I kako.da znam da.li je otislo dalje.. Jer mozda pretjerujem sto mi.muz govori ali evo prije 15 tak dana mi se pojavila niotkuda modrica na listu lijeve noge koja je bila previse crvena I nije prolazila dugo kad.je napokon prosla unutra pod kozom mogu da opipam kao zrno greska tvrdo tu stoji. Koje pretrage mogu da uradim? Svim srcem vas molim za pomoc.

Poštovana, suspektni madeži se kirurški uklanjaju u cijelosti uz patohistološku analizu (PHD).
Pigmentni madeži nisu maligne tvorbe i kao takve ne metastaziraju, ali ako je riječ o malignom melanomu, to se može sa sigurnošću znati tek nakon operacije i patohistološke analize, a onda se ovisno o nalazu rade dodatne pretrage sa ciljem isključenja širenja bolesti (metastaze).

Borna Pavičić, dr. med.

za .Inka.
Poštovanje
Dijete mi ima 9g, na koži ispod vrata, na području ključne kosti imao je godinama vrlo sitnu izraslinu, boje kože, poput sitne kuglice. Nedavno sam mu išla pobliže pogledati tu izraslinu i tom prilikom sam pritisnula prstima kožu oko izrasline, u tom trenutku je izraslina puknula i iz nje je iscurila prozirna tekućina. Zabrinuta sam i zanima me trebamo li otići na pregled dermatologu?!
Hvala na odgovoru!

Poštovana, ako se promjena nakon ekspresije i evakuacije tekućine povukla onda pregled nije nužan, no ako je tvorba ostala ili ste zabrinuti i dalje, svakako preporučam pregled dermatologa uz pregled dermoskopom.

Borna Pavičić, dr. med.

za Majss
Pozdrav slucajno sam pokidala mladež cijeli bolilo me, mladez je bio u ravnini koze
Od njeva nije ostalo nista samo se vidi mjesto na kojem je bio
Trebam li brinuti

Poštovana, trebalo bi pregledati to područje dermoskopom i pratiti.