Klinička farmakologija s toksikologijom

Aldara krema

Sandra

Aldara kremom premazujem kondilome i to po uputi svaki drugi dan.
Nakon upotrebe pojavi se crvenilo i peckanje što je kao i normalno, ali me brine povišena temperatura i lagana groznica.
Neznam kako ta krema djeluje, možda ju nanosim u prevelikoj količini (mada je u jednom paketiću ima vrlo malo)?
Na što treba obratiti pozornost kod njene primjene?
Zahvaljujem se na mogućem odgovoru.
Sandra

dr. Viola Macolić Šarinić

Draga Sandra,

molim Vas da točno navedete sastojke navedene kreme. Kada se javlja temperatura i groznica? Nakon nanošenja kreme ili traje cijelo vrijeme?

Uz srdačan pozdrav

Dr Viola Macolić Šarinić

Sandra

Poštovana dr. Macolić Šarinić
Aldara krema se proizvodi u Njemačkoj,pa ću isto tako prepisati s upute za uporabu koja je također na njemačkom.
Aldara 5% Imiquimod, isostearinsaure, benzylalkohol,hexadecan-l-ol,octadecan-i-ol,vaselin,polysorbat60,sorbitanstearat,glycerol,methyl(4-hydroxybenzoat),propyl(hydroxybenzoat),xanthan-gummi,waser.
U međuvremenu temperatura i groznica su u potpunosti nestale ,ali sada nakon nanošenja kreme javljaju se jaki svrbež,pečenje i "bolno bockanje" i traje sve dok kremu ne isperem nakon 10 sati. Prvih par sati su gotovo ne izdrživi, iz tog razloga popijem voltaren,koji samo malo ublaži to stanje.Postoji li koji drugi učinkovitiji analgetik ili neko drugo rješenje, jer terapija traje barem 8 tjedana svaki treći dan.
Zahvaljujem se na mogućem odgovoru. Sandra

Dr Viola Macolić Šarinić

Draga Sandra!

jedini aktivni sastojak ove kreme je imiquimod, ostalo su pomoćna sredstva. U SAD ili Velikoj Britaniji, a niti kod nas, takav pripravak nije odobren što znači da su njegova svojstva upitna. Mislim da se radi o preosjetljivosti odnosno iritaciji i ne trebate se mučiti stavljajući ovu kremu jer Vam ono može samo štetiti.

Srdačan pozdrav
Dr Viola Macolić Šarinić