Klinička farmakologija s toksikologijom

antibiotik

annamaria

Molila bih doktora da mi pomogne da odagnam strah od antibiotika
Znam osobu koja je dozivila sok na injekciju pencilina i kako je to bilo strasno,ali sad kod mene se pojavio strah od tih tableta Posto moram piti antibiotike za helio bacteriu
Da li se i od tableta moze doziviti taj sok i sta najgore moze da se desi kad ste alergicni na pencilin ,da li se i sa tabletama manifestuje isto kao i sa injekcijama i sta da radim ako do toga dodje a vi ste sami u kuci sa malim djetetom
ZNAM DA SAM PARANOJIK ALI MOLM VAS DA MI TO POJASNITE
JER JOS NISAM POCELA DA PIJEM TERAPIJU

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana,

na svaki lijek, kao i na hranu, pelud isl. možemo razviti alergiju. Da li će se to dogoditi to nitko ne zna, i ne može se unaprijed znati. Ako ste do sada dobro podnosili lijekove, nema razloga da i dalje tako ne bude. Najčešće anafilaktičke reakcije se događaju na penicilin u injekcijama, a ako penicilinske antibiotike uzimate u obliku tableta reakcija preosjetljivosti nije tako burna - ako niste već prije imali reakciju na injekciju (imate vremena se javiti liječniku). U liječenju H. pylori se najčešće upotrebljavaju amoksicilin, metamizol ili azitromiicin ili klaritromicin kod kojih je anafilaktična reakcija toliko rijetka da je to zanemarivo. Osipi koji se javljaju na amoskicilin se javljaju na temelju jedne druge reakcije koja nije povezana s ovim šokom. Oprez je uvijek potreban, ali bezrazložni strah može učiniti to da ne uzmete lijekove koji su Vam potrebni i tako ne liječite bolest što je više štetno nego uzeti lijek.

Uz srdačan pozdrav,
dr Viola Macolić Šarinić