Klinička farmakologija s toksikologijom

propiltiuracil ili athyrazol

joly

Poštovana,

Koji je lijek između propiltiuracila i athyrazola kvalitetniji u liječenju hipertireoze.( Prije 14 godina liječila sam se propiltiuracilom koji me je potpuno izliječio od hipertireoze sve do ovog recidiva. Sada sam dobila athyrazol mada sam napomenula da mi je ovaj prvi lijek izvrsno pomogao.) Je li propiltiuracil skuplji lijek od athyrazola?

Hvala vam najlijepša,

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana,

oba lijeka se mogu koristiti u liječenju hipertireoze, ali ranije je postojala oznaka za propiltiouracil što se tiče propisivanja na recept da se može propisati samo ako postoji preosjetljivost na Athyrazol. Razlika je u pakiranju ovih lijekova (Athyrazol 30 tbl, a propiltiouracil 20 tbl). Što se tiče cijene po broju tableta propiltioracil je nešto skuplji.
Vi možete zahtijevati propiltiouracil, ali Athyrazol je jednako dobro učinkovit kao i propiltiouracil i sada je standard u liječenju hipertireoze u nas.
Razgovarajte o tome sa svojim liječnikom!

Uz srdačan pozdrav,
dr Viola Macolić Šarinić