Klinička farmakologija s toksikologijom

Nalaz od krvi

Nadica

Poštovanje,
Nadam se da sam na dobroj adresi,naime imam pitanje.
Mom suprugu su na sistemackom na nalazima krvi ustanovljene povišene vrijednosti AST 70,ALT 159,GGT 57 I CHOL 6,58
Doktor ga je uputio na uzv jetre .gušterače bubrega i slezene i na vađenje markera za hepatitis, na samo ime spominjanje hepatitisa smo zanijemili, pa me zanima da li smo na pravom putu da otkrijemo sve.Inače smo na dijeti i od alkohola ne konzumira ništa.
Unaprijed zahvalna supruga.

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana,

radi se o nešto povišenim nalazima jetrenih transaminaza, i GGT koji je vrlo osjetljiv marker i čim dođe i do minimalnog oštećenja jetrenih stanica nalaz je povišen. To znači da ako ste dan ranije eventualno popili čašu vina ili piva, nalaz već može biti povišen. Također imate povišen kolesterol. Nekada se događa da kod takozvane masne jetre, tj. kod hiperkolesterinemije imate i ovakav jetreni nalaz. Liječnik Vas je dobro uputio, jer je to dio rutinskih pretraga koje se trebaju isključiti, a onda ići dalje. Moguće da eventualno konzumirate neke od "energetskih pića" koje također mogu nešto povisiti ovaj nalaz, ili uzimate nešto od lijekova (možda biljnih?).
No, mislim da trebate ići po redu kao što je to preoporučio i Vaš liječnik, tako da će se vidjeti u čemu je uzrok ovih laboratorijskih promjena.

Uz srdačan pozdrav,

dr Viola Macolić Šarinić

Nadica

Lijep pozdrav
Napravili smo kontrolu markera nalaz glasi:
HBsAg negativan, anti-HBc negativan, anti-HBs negativan,
Anti - HAV pozitivan, IgM-anti HAV negativan i anti - HCV negativan.
Također i uzv jetre koja glasi:
uredne veličine,hiperehogenog i homogenog izgleda parenhima u smislu difuzne lezije,
žučnjak i žučni putovi uredni
gušterača uredna
slezena uredna
bubrezi oba uredna
Unaprijed zahvalni i srdačan pozdrav.

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Jedino nalaz UZV jetre upućuje na difuznu leziju što je povezano i s nalazima transaminaza i GGT. Preporučam dijetu (masnoće) i kontrolu AST,ALT GGT i kolesterola za mjesec dana. Znači, nema znakova hepatitisa što je važno, niti promjena u žučnim vodovima što je dobro.

Uz srdačan pozdrav,

dr Viola Macolić Šarinić