Klinička farmakologija s toksikologijom

aspartat

slavko

Postoji li rizik pri uzimanju aminokiselina aspartata i glutamata u slobodnom obliku s obzirom da su oni neurotransmitori?Moze li njihova povecana koncentracija u plazmi stetiti neuronima?

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovani!

L-aspartat se pojavljuje u obliku soli natrija, cinka, magnezija, kalcija u dodacima prehrani. Misli se da takav oblik ubrzava i poboljšava njihov ulazak u stanice, što zapravo nije dokazano. ne postoje podaci koji bi govori o mogućem štetnom utjecaju predoziranja ili kod kronične terapije. Takvih podataka nema ni za glutamat.

Lijep pozdrav,
dr Viola Macolić Šarinić