Klinička farmakologija s toksikologijom

Cilazil

Daria

Postovani!
Moram upotrebljavavati Cilazil zbog tlaka.Mozete li mi reci kako to on djeluje kad na mene vrlo stetno djeluje.

Hvala

dr Ksenija Makar-Aušperger

Poštovana Daria,

Clazil je lijek iz skupine tzv. ACE inhibitora i upotrebljava se kao lijek za snižavanje krvnog tlaka iako ima još odobrenih indikacija za primjenu. Njegovo osnovno djelovanje je vazodilatatorno i tako dovodi do snižavanja krvnog tlaka. Inače se vrlo dobro podnosi i nuspojave su rijetke-uglavnom glavobolja, vrtoglavica, umor, a najčešća i najpoznatija je suhi kašalj koji se javlja u 5-15% bolesnika. Niste nam naveli kako to kod Vas djeluje vrlo štetno, ali u svakom slučaju za daljnju primjenu treba procijeniti odnos koristi i rizika od nuspojava.

Srdačan pozdrav,
dr Ksenija Makar-Aušperger