Klinička farmakologija s toksikologijom

iskoristenje vitamina

Biserka

Postovani,

Imam 58 godina i odnedavno sam u mirovini.

Ne uzimam nikakove lijekove, osih hormonskih: Euthyrox 100 - ujutro (radi slabijeg rada stitnjace), te Kliogest - navecer.

Zbog redovite stolice nakon operacije hemeroida, lijecnica mi je preporucila uzimati magnezij. Odlucila sam se na Mg 400 mg firme Twin Lab. Kapsulu uzimam za vrijeme jela i koristi mi za redovnu probavu.

Prema vlastitoj procjeni i nahodjenju uzimam jos vitamin E-200 I.J., te kalcij Ca-600 I.J. + vit.D 125 I.J.firme Natural Wealth, zatim multivitaminsko-multimineralni proizvod firme Polja prirode - Quantum. Ove vitamine po 1 tabletu konzumiram poslije jela.

Zanima me i najljepse vas molim za odgovor:
1.da li vitamini i minerali koje uzimam imaju svoju iskoristivost koja je deklarirana ili je iskoristivot umanjena iz raznoraznih razloga. Kojih?
2.Da li su te kolicine unesenih nadopuna (uz ostalu redovnu relativno normalnu dnevnu prehranu) dostatne ili je potrebno dodati jos koji vitamin ili mineral posebno? B-komplex?

Zahvaljujem.

dr Ksenija Makar-Aušperger

Poštovana Biserka,
Današnja medicinska literatura ne navodi ni jedan razlog zbog kojeg bi trebala zdrava osoba koja se, kako Vi navodite, hrani relativno normalno, uzimati bilo kakve vitamine. Postoji svega nekoliko bolesti i stanja u kojima se indicira primjena određenih vitamina! Vitamini su danas izrazito u modi jer im se pripisuje niz učinaka za koje nema dokaza u kliničkim pokusima. Kako navodite da u Vas postoji hipofunkcija štitnjače Euthirox je lijek izbora. Kliogest vjerojatno uzimate zbog klimaklteričnih tegoba.
Uravnotežena prehrana s dovoljno mlijeka (2 dl sadrži dovoljno vitamina i kalcija za cijeli dan!), te svježe povrće i voće uz mali unos rafiniranih ugljikohidrata i masnoća biti će dovoljno za kvalitetan život.

Srdačan pozdrav,
dr Ksenija Makar-Aušperger