Klinička farmakologija s toksikologijom

Cjepivo

Sonja

Molim za mišljenje glede cjepljenja 2 god. djeteta cjepivom FSME u razmaku od po mjesec dana svaka doza. (3. 4. 5. mjesec iste godine)
Hvala

dr Viola Macolić Šarinić

Draga Sonja!

FSME_IMMUN cjepivo je inaktivirano cjepivo protiv krpeljnog meningoencefalitisa, a preporučuje se da se cijepe osobe koje su izložene krpeljima. Osnovna imunost se postiže davanjem tri doze cijepiva i to po shemi 0, 1-3, 9-12 mjeseci. Docjepljivanje se vrši nakon 3 godine jednom dozom cjepiva. Prva dva cjepljenja preporučuje se dati tijekom zimskih mjeseci, tj. prije aktivnosti krpelja. Može se upotreijebiti i ubrzana shema cijepljenaj 0, 7 i 21 dan. Formulacija cjepiva postoji i za djecu.
Kao i kod svakog uzimanja lijeka, tako i kod cjepljenaj može doći do nuspojava, što prilikom cjepljena treba imati na umu.

Uz srdačan pozdrav
dr Viola Macolić Šarinić