Klinička farmakologija s toksikologijom

efferalgan

Ena

Poštovani!
Molim Vas da mi odgovorite da li je štetan Efferalgan s vitaminom C(koji se topi u vodi) u trudnoći (7 tjedana), koristim ga za suzbijanje migrene.Napominjem da svaki dan pijem tabletu sypradina po preporucidoktorice radi niskog feritina.
Hvala na odgovoru.

dr Viola Macolić Šarinić

Draga Ena!

Efferalgan je paracetamol - lijek protiv bolova i povišene temperature i u trudnoći se dobro podnosi, tj. lijek se preporučuje ako je potrebno uzeti neki analgetik.
Opasnost paracetamola je ta dase ne smiju piti prekomjerne količine ovog lijeka jer dovodi u visokim dozama (15 grama na dan) do smrtonosnog oštećenja jetre.
Za detaljnije obavijseti i farmakološko mišljenje o lijekovima koje trebate uzimati tokom trudnoće možete dobiti u Ambulanti za farmakoterapiju Zavoda za kliničku farmakologiju Interne klinike KBC Rebro, Zelena zgrada II kat, soba 415. Tel. 01 23 88 322.

Uz srdačan pozdrav
dr Viola MAcolić Šarinić