Klinička farmakologija s toksikologijom

enterococcus faecium u trudnoći

Željka

Poštovani,
u 25-tom sam tjednu trudnoće.Prije mjesec i pol mi je dijagnosticiran
enterococcus faecium na uzorku brisa cerviksa.Kao osjetljivi
antibiotici navedeni su :amoksicilin,norfloksacin i nitrofurantoin.
Ginekolog mi je već drugi puta prepisao amoksicilin,jer je prvi puta bilo bez učinka.Kakva je to bakterija i koja je po Vašem mišljenju najbolja terapija (s obzirom na to da sam kao djevojka vrlo često koristila amoksicilin ).

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana,

enterokok je bakterija koja je uz ešerihiju coli najčešći uzročnik upalnih stanja genitalnih i mokraćnih puteva. Ako je antibiogram pokazao da postoji osjetljivost enterokoka na amoksicilin teorijski bi trebao djelovati, a amoksicilin je i antibiotik koji je siguran u trudnoći. Ove infekcije se moraju obavezno liječiti u trudnoći jer postoji opasnost prelaska bakterija u plodnu vodu te može nastati upala plodne vode koja je smrtonosna za dijete, a i majka može dobiti teško septičko stanje. U slučaju da amoksicilin ne djeluje može se pokušati i s nitrofurantoinom koji se može davati u trudnoći jer kao i amoksicilin nosi kategoriju B po klasifikaciji Američke uprave za hranu i lijekove (FDA).

Uz srdačan pozdrav
dr Viola Macolić Šarinić