Klinička farmakologija s toksikologijom

ergometrin u dojenju

ivana

MolimVas da mi odgovorite da li za vrijeme dojenja mogu slobodno uzimati ergometrin(po preporuci lječnika)budući da sam pročitala da
ergometrin prelazi u majčino mlijeko i može uzrokovati simptome ergotizma u dojenčadi.

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana,

Vaše pitanje je na mjestu. Ono što ste pročitali je u redu, tj. lijek se izlučuje putem mlijeka i može dovesti do nuspojava u djeteta u smislu povraćanja, mučnine, čak i epileptičkih napada. Dojenje je kontraindicirano u tijeku uzimanja ovog lijeka. Dugotrajno uzimanje ergometrina čak može dovesti i do prestanka izlučivanja mlijeka.

Preporučam izdajanje dok lijek uzimate, a kasnije nastavite s dojenjem!

Lijep pozdrav,
dr Viola Macolić Šarinić