Klinička farmakologija s toksikologijom

euthyrox

ana

Molim Vas da mi odgovorite. Kakve simptome i reakcije u organizmu moze izazvati 100 mikrograma eutyroxa ako su mi hormoni prije uzimanja 100 mikrogarma slijedeći TSH 3,02, T4 107,5 i T3 1,87.
i da li je potrebno uzimati eutyrox ako je nalaz hormona TSH 4,12, T4 124,2 i T3 1,94.
puno hvala.

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana,

iz Vašeg upita nije mi dovoljno jasno da li je prije uzimanja 100 mikrograma Euthyroxa bilo ikakve terapije ovim hormonom štitnjače, ili je na temelju tog nalaza započeta terapija. Prvi nalaz je uredan nalaz, te ako je uzimana određena doza Euthyroxa to znači da je to optimalna doza. Ako prije toga nije bilo nikakve terapije ne znam zašto bi pacijent trebao uzimati lijek, jer se može onda dogoditi hipertireoza tj. povećati će se razina hormona štitnjače i dovesti do bolesti. U drugom slučaju TSH je na gornjoj razini normale, a T3 i T4 također u granicama normale.

U zaključku treba reći ako su vrijednosti izmjerene u toku terapije Euthyroxom znači da je terapija u redu i da treba nastaviti dalje, a ako je to nalaz prije uzimanja lijeka ovu terapiju ne treba započeti, osim ako postoji neki drugi razlog koji mi niste naveli.

Uz srdačan pozdrav,

dr Viola Macolić Šarinić