Klinička farmakologija s toksikologijom

euthyrox i dojenje??

Slava

Prije trudnoće uzimala sam Euthyrox 75 ug. Sad imam bebu staru mjesec dana koju dojim. Ne uzimam Euthyrox, jer internistica tvrdi da dojenje i terapija Euthyroxa ne idu zajedno.
Međutim, na samom lijeku stoji da se svakako treba uzimati i za vrijeme dojenja.
Zanima koju dozu bi trebala uzimati ako su mi nalazi slijedeći:
slobodni T4 12,7
TSH 2,69
ANTI-TPO 1,9

te postoji li kakav štetan utjecaj na dijete preko mlijeka?

Unaprijed hvala na odgovoru!!

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana!

Euthyrox sadrži hormon štitnjače koji Vama nedostaje i svakako je važno uzimati supstituciju jer nikako ne smijete dopustiti da se dovedete u stanje hipotireoze. Lijek je siguran u dojenjeju jer se radi o hormonu, a u mlijeku ga ima manje od 10% od doze koju uzimate. Jedino kada bi lijek uzimali u previsokim (toksičnim) dozama moglo bi se govoriti o negativnom utjecaju na dijete - djelovanje na os hipotalamus - štitnjača u djeteta. Inače nema nikakvih opasnosti, dapače morate uzimati lijek koji je preporučen. Što se tiče doze treba je usporediti s nalazima od ranije i titrirati prema tome.

Uz srdačan pozdrav,

dr Viola Macolić Šarinić