Klinička farmakologija s toksikologijom

Da li uzimati Cordipin?

NADA

Poštovani!
Pišem u ime majke koja je prije 2 dana završila na Prvoj pomoći radi
visokog tlaka (230).
Inače, ona uredno, godinama, uzima IRUMED (20 mg navečer), a kako
ima dijagnosticiranu Artritis Colagenosu i polip na želucu - uzima redovno i: DECORTIN, ULZOL, LUBOR, METHOTREXAT.

Po prijemu na hitni trakt u bolnici dijagnosticirano je: Hypertonia art. odnosno kasnije i: Syncopa.
Napravljena je obrada te konstatirano:
Iz statusa: eupnoična, orijentirana, dobro prokrvljenih sluznica.
Srce: akcija ritmična, tonovi jasni, šum se ne čuje.
Pluća: perkutorno uredan plućni zvuk, auskultatorno normalan disajni šum.
Abdomen: stijenka ispod razine grudnog koša mekana, elastična, bezbolna na palpaciju, jetru i slezenu na palpiram, peristaltika čujna.
Ekstremiteti: simetrični, bez edema.

Primila je lijekove i infuziju te je tlak normaliziran (130/80).

Preporučeno je da dalje uzima:
- ujutro: CORDIPIN - pola tbl., a kasnije (uz kontrolu) 1 tbl.
- navečer: IRUMED - 20 mg.

Zanima me sljedeće:

1. S obzirom na to da sam joj jučer i danas izmjerila niži tlak (136/71),
da li mogu smanjiti količinu IRUMEDA odnosno CORDIPINA?
2. Prije 2 dana, kada se onesvijestila radi visokog tlaka, hvala Bogu,
moja majka nije bila sama i Prva je pomoć stigla za par minuta, ali
da smo slučajno bili van grada, dalje od telefona i Prve pomoći, da
li se takvim bolesnicima može pomoći na neki način?

Unaprijed zahvaljujem na Vašem odgovoru.

S osobitim poštovanjem,

Nada

dr Ksenija Makar-Aušperger

U Vaše majke visok tlak očito nije dobro kontroliran primjenom samo Irumeda od 20 mg. Iz Vašeg pisma nije sasvim jasno koji je lijek točno dobila u ambulanti hitne medicine, nadamo se Cordipin R koji se polako "otpušta" u krv i djeluje polaganije. Terapija je dobra, ali svakako treba "titrirati" dozu. Vrijednosti tlaka koje ste naveli (136/71 ) predstavlja uredan tlak i u tim granicama bi trebao biti stalno pa lijek ne bi trebalo ukidati pri tim vrijednostima. Kako ponekad lijek može naglo sniziti tlak, treba ga popiti i neko vrijeme mirovati. Ako Vašoj majci "pozli" negdje gdje ste daleko od liječnika izmerite tlaj i postupite prema tome. Ukoliko je tlak visok dajte joj Cordipin , a ukoliko je tlak nizak , polegnite je i neka pije dovoljno tekućine. Za kontrolu krvnog tlaka i dobar odabir terapije možete se javiti u našu Ambulantu za farmakoterapiju, KBC Rebro, Zelena zgrada, II.kat, soba 415, svaki dan od 8-11 sati.
Srdačan pozdrav
dr Ksenija Makar-Aušperger

Nada

Poštovana dr. Ksenija Makar-Aušperger,
iskreno Vam zahvaljujem na odgovoru kojim ste mi priblizili rjesenja za probleme oko variranja tlaka.
Svojim ste odgovorom pojasnili naoko jednostavne stvari, a koje, na
žalost, mogu izazvati velike poteškoće.
Zahvaljujem i na danoj adresi Ambulante za farmakoterapiju, na koju
ćemo se javiti ako dođemo u Zagreb.
Želim Vam radostan Božić i sretnu Novu godinu!
S poštovanjem,

Nada