Klinička farmakologija s toksikologijom

LADIOMIL-TRUDNOĆA

RENATA

Poštovani, molim Vas ako pijem LADIOMIL tablete i ostanem trudna, kakav je utjecaj tableta na fetus (do trenutka kada se konstatira trudnoća) ?

Dr. Viola Macolic Sarinic

Stovana Renata!

Ladiomil (aktivna supstanca je maprotilin) je antidepresiv, a u literaturi nema podataka o eventualnoj stetnosti lijeka na fetus, tj. nema podataka o teratogenosti u ljudi. Ako je potencijalna korist veca od potencijalne stetnosti za dijete lijek treba uzimati i dalje u trudnoci.

Treba napomenuti da u nasoj populaciji postoji mogucnost od 1-3% da se dijete rodi s nekim ostecenjem bez da je trudnica bila izlozena bilo kojem lijeku, a u ovom slucaju taj postotak nije povecan.

Za eventualne daljnje konzultacije i klinicko farmakolosko misljenje mozete se obratiti u nasu Ambulantu za farmakoterapiju, KBC Rebro, Zelena zgrada II kat, soba 415. Tel. 01/ 23 88 324.

Uz srdacan pozdrav
dr. Viola Macolic Sarinic