Klinička farmakologija s toksikologijom

medazol i dojenje

ana

Na pregeledu nakon poroda ginekolog mi je propisao Medazol tablete i Geonistin vaginalete ( smetnja koju sam imala je iscjedak s jako neugodnim mirisom). Unatoč tome što je rekao da Medazol mogu piti uz dojenje, oprezna sam jer sam u uputama pročitala da za vrijeme uzimanja Medazola treba prekinuti dojenje. Malo sam zagrebala po internetu i na Belupovim stranicama pročitala da Medazol daje kiselkast okus mlijeku. Da li je to jedini utjecaj na bebu ili utječe na još neki način? Jer ako je samo to, još bih se odlučila uzeti tu terapiju. Inače, dr. je pregledom pod mikroskopom u ordinaciji vidio gljivice, upalne stanice te nešto što ne znam ponoviti a uzrokuje taj jaki, neugodni miris.
Molim za Vaše mišljenje!

Hvala!

ana

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana!

Literaturni podaci govore da je rizik i korist u ovom slučaju još nerazjašnjena, ali neki autori smtraju sljedeće:
- u slučaju da se daje jednokratna doza metronidazola u liječenju trihomonasa dojenje treba prekinuti na 24 sata, onda se ponovno može nastaviti s dojenjem bez rizika
- u slučaju dugotrajnije terapije 3 x 500 mg nekoliko dana, u djece su nađene koncentracije lijeka u krvi od 45 do 100% od one majčine, ali nisu bili nađeni nakakvi štetni utjecaji na dijete

Preporučan da dok uzimate terapiju se samo izdajate, a nastavite s dojenjem 2 dana nakon prestanka uzimanja lijeka.

Uz srdačan pozdrav,
dr Viola Macolić Šarinić