Klinička farmakologija s toksikologijom

sortis i trudnoca

ivica

Hitno vas molim odgovor.
Koliko je stetno uzimanje sortisa i gluformina u prvih pet tjedana trudnoce, koji je utjecaj na plod ?
Unaprijed hvala !

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Sortis je atorvastatin, i spada u grupu hipolipemika (statina). Svi lijekovi iz ove skupine ne smije se uzmati u trudnoći (nose oznaku X) jer mogu dovesti do razvoja kompleksnih malformacija u djeteta.
Gluformin se može uzimati (ima oznaku B).

Savjetujem da se što hitnije javite u Ambulantu za farmakoterapiju, Zavod za kliničku farmakologiju, KBC Rebro, zelena zgrada II kat, soba 415 gdje možete dobiti detaljno kliničko farmakološko mišljenje i savjet. Tel 01 23 88 324 (sr Ana).

Uz srdačan pozdrav,
dr Viola Macolić Šarinić