Klinička farmakologija s toksikologijom

odvikavanje od Lorsilana

saša

supruga je bila u lošijem psihičkom predoperativnom stanju (osječaj anksioznosti) i propisan joj je Lorsilan (3 x 2.5 mg) kojeg sad troši oko tri mj. Operativni zahvat je prošao u redu i polako se počela ''skidati'' sa lijeka i to četvrtinu tablete tjedno međutim ne osjeća se dobro, osjeća mučninu u trbuhu. žar kože. Dali je to sve reakcija na astinenciju i da li se Lorsilan može postepeno zamjenjivati s nekim drugim ljekom koji bi ublažio prestanak uzimanja Lorsilana. Hvala na odgovoru

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Lorsilan je jedan od benzodiazepina na koji se brzo razvija ovisnost jer je kratkodjelujući. Navedeni simptomi bi mogli biti simptomi sustezanja od lijeka. Način prekidanja s lijekom treba u ovom slučaju biti sporiji (1/4 tbl svaka dva tjedna) ili lijek zamijeniti s Normabelom (diazepam) 5 mg, i onda njega postepeno smanjivati za 1/4 tbl svaka 2 tjedna. Malo je lakše smanjivati Normabel jer se duže zadržava u cirkulaciji i time ima slabije simptome sustezanja od lijeka u smanjivanju doze.

U slučaju da sami ne uspijete, javite se svom liječniku.

Uz srdačan pozdrav,
dr Viola Macolić Šarinić