Klinička farmakologija s toksikologijom

rudakol

marko

postovani,
patim od sindroma iritabilnog kolona koji se ocituje cestim stolicama,sluzi u stolici i pogotovo nadutoscu i strasnim vjetrovima.Gastroenterolog mi je nakon obrade propisao rudakol s kojim mi se poteskoce smanje pa me zanima koliko dugo smijem uzimati taj lijek jer se nakon prestanka opet sve nekako pogorsa .Koliko prije jela je potrebno uzeti lijek i ima li ga smisla uzeti neposredno prije jela? Razvija li se nekakva tolerancija na lijek?
Puno hvala!

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovani,

ako je dijagnoza "samo" iritabilni kolon to je lijek izbora i možete lijek uzimati kontinuirano duže vremena. To je lijek koji opušta glatke mišiće u crijevima i time smanjuje grčeve i nadutost. Važno je samo da se iza ovih simptoma ne krije Crohnova bolest ili slična bolest koja se liječi drugačije pa je jasno potrebna i stalna kontrola gastroenterologa.

Lijek treba uzeti oko 20 minuta prije jela i treba ga uzimati redovito što znači tri puta na dan po jednu ili ako je to nedovoljno po dvije tablete.

Srdačan pozdrav,

dr Viola Macolić Šarinić