Klinička farmakologija s toksikologijom

Praxiten / Apaurin

Pero

Poštovani,
molim pojašnjenje upotrebe Praxitena, Apaurina, Normabela. Kada se koji primjenjuje i ostalo.
Hvala.

Dr Viola Macolić Šarinić

Dragi Pero!

kao što se sigurno i vidjeli već smo nekoliko puta pisali o lijekovima iz grupe benzodiazepina u koju spadaju svi navedeni lijekovi. Karakteristika ovih lijekova je da se propisuju u stanjima napetosti, anksioznosti, za nesanicu isl. Važno je znati da dugotrajnim uzimanjem, a to može biti već nakon 3 tjedna kontinuiranog uzimanja, može doći prvo do psihičke, a zatim i do tjelesne ovisnosti, odnosno do tolerancije na lijek - treba stalno povisivati dozu da dobijemo željeni učinak.
Ovi lijekovi se međusobno razlikuju samo u svoijim farmakokinetskim svojstvima tj. koliko dugo se lijek zadržava u organizmu isl. Neki se koriste više za spavanje, drugi za ublažavanje anksioznosti isl.
Ove lijekove treba propisati, ali treba i znati da kad simptomi postanu blaži treba ići k smanjenju doze i postupnom ukidanjem terapije. O tome će odlučivati liječnik koji je i propisao terapiju.

Uz srdačan pozdrav
Dr Viola Macolić Šarinić