Klinička farmakologija s toksikologijom

ranisan

NATASA

MOLILA BIH VAS DA MI ODGOVORITE U VEZI MOJE MAME
ONA JE SRCANI BOLESNIK I PIJE TABLETE ZA SRCA ALI UZ TE TABLETE DR JOJ JE PROPISAO RANISAN SVAKI DAN PO JEDNU DA BI ZASTITIO STOMAK OD TOLIKO TABLETA ONA PIJE TAKO VEC GODINAMA SAMO SAD PRVI PAUZE POPIE SAMO KAD IMA KISELINU TO JE 3-4 PUT SEDMICNO
DA LI SE RANISAN MOZE DUGO KORISTITI I SMIJE LI GA UZIMATI SVAKI DRUGI DAN
NATASA

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana,

Ranisan je ranitidin i spada u grupu lijekova koji smanjuju želučanu kiselinu i time štite želučanu sluznicu od upalnih promjena. Pitanje je sada da li je Vaša majka dobila ove lijekove za "svaki slučaj", ili stvarno ima tegobe. Ovaj lijek ima smisla propisivati zapravo samo u slučaju ako uzima lijekove protiv bolova kao što je Voltaren, Ketonal, Knavon, Brufen, Ibuprufen isl., odnosno ako uzima visoke doze kortikosteroida i tada lijek treba uzimati neprekidno, ne samo "po potrebi". Za povremeno uzimanje samo u slučaju kada se pojavi kiselina možda bi bolje bilo uzeti neki antacid (npr. Gastal), jedino što tada treba izbjegavati da se lijek ne uzima isovremeno s ostalim lijekovima. Nema podataka o tome koliko dugo se lijek može uzimati bez prekida, ali se zna da ako se lijek naglo prekine može doći do naglog pojačanja tegoba pa se zato treba postepeno ukidati.

Uz srdačan pozdrav
dr Viola Macolić Šarinić