Klinička farmakologija s toksikologijom

Rebif

Snezana

Postovani,
Dali dugorocno koristenje Rebif ampula ima neke stetne efekte za organizam i koliko dugo ustvari se mogu koristiti?

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana!

U slučaju da je indicirano uzimanje Rebifa (interferon alfa) to u velikoj većini znači da se lijek treba uzimati kronično, duže vrijeme. Korist od lijeka je višetruko viša od njegovih rizika, a neke od nuspojava su simptomi kao u gripe (bolovi u mišićima...), što za neke bolesnike može biti neugodno pa zbog toga prekidaju terapiju. Druga značajnija nuspojava je smanjenje broja trombocita - krvnih pločica za zgrušavanje, što može dovesti do krvarenja, ali taj se parametar uvijek kontrolira prilikom uzimanja ovog lijeka.

U većini slučajeva lijek se dobro podnosi.

Uz srdačan pozdrav,
dr Viola Macolić Šarinić