Klinička farmakologija s toksikologijom

Salmonela i glodavci

mim

Poštovani, zanima me je li u Hrvatskoj bilo primjera zaraze salmonelom koju su ljudima prenijeli glodavci-kućni ljubimci.
Naime, postoji jedan slučaj takve zaraze u Americi 2005. god., ali novijih istraživanja na tu temu nema. Kako imam dva zamorca kao kućne ljubimce predlažete li da se njihov izmet da na analizu kako bi bili sigurni da oni nisu nosioci salmonele?

Viktorija Erdeljić, dr. med.

Poštovani!
Nisu mi poznati slučajevi zaraze Salmonellom putem kućnih ljubimaca-glodavaca u Hrvatskoj.
Mišljenja sam da pretraga stolice vaših kućnih ljubimaca na Salmonellu nije potrebna, ukoliko ne postoji specifičan razlog za to; bolest ukućana bez utvrđenog izvora, ili sl.
Uz srdačan pozddrav,
dr.V.Erdeljić
klinički farmakolog