Klinička farmakologija s toksikologijom

Tritace

Ksenija

Dobra večer!
Molim Vas,možete li mi reći nešto o ovom lijeku jer sam ga tek nedavno počela koristiti?
Unaprijed hvala.

Dr Viola Macolić Šarinić

Draga Ksenija!

Tritace (ramipril) spada u grupu lijekova koji se zovu Inhibitori konvertaze angiotenzina I ili ACE inhibitori, a propisuje se u liječenju povišenog arterijskog tlaka, u nekim srčanim bolestima, te u bolesnika sa šećernom bolesti koji uz to imaju i bubrežno oštećenje. Lijek se dobro podnosi, a ako ste srčani bolesnik ili dijabetičar lijek ima i zaštitno djelovanje na srce odnosno bubrege. Poznata nuspojava za sve lijekove iz ove skupine je suhi nadražujući kašalj koji se razvije u 5-15% bolesnika, ali se povlači ukidanjem terapije ili smanjnjem doze.

Srdačan pozdrav
Dr Viola MAcolić Šarinić