Psihijatrija

par shc,manija,paranoja,psihoza ili?

ajva

Postovana doktorice, evo mog problema.. meni jedna vrlo
bliska osoba završila je u psih. bolnici u stanju akutne psihoze. da
ne nabrajam sto se sve dogodilo, bilo je tesko, prijeci cu odmah na
stvar.. doktori su mu dali injekcije i poceo je trositi zyprexu.
otpust iz bolnice nakon dva tjedna. od samog pocetka trosenja
zyprexe, stanje se ne samo poboljsalo, nego je potpunosti u granicama normale.osoba funkcionira apsolutno zdravo, nema
nuspojava, nema depresije (s moje strane pruzena mu je velika podrska i ljubav i osoba zna da ce tako i ostati bez obzira na krajnju dijagnozu, ako do nje i dodje)-opaska- uzima zyprexu vec
nekoliko mjeseci bez prekida. simptomi su mogli ukazivati na bilo
sto- paranoidnu sch, maniju, paranoju, prolaznu psihozu, bilo sto, s
time da NIJE BILO GLASOVA NI HALUCINACIJA, ukratko pocelo je
uzimanjem hasisa, uzasnim stresom zbog grozne situacije na poslu
koja je izgledala nerjesivo, preraslo je u nespavanje, alkohol,
snazno isktaknuta paranoja, osjecaj da ga prate tajne sluzbe i da ga
truju, euforija i manicno dobro raspolozenje, zujanje po gradu, jaca
okrenutost Bogu i molitvama nego inace (i inace je vjernik, ali u
tom stanju to je bilo vise fanaticki), te preosjetljivost na neke
zivotne situacije koje covjek u normalnom stanju i ne opazi, npr.
suze i plac zbog nebrige roditelja oko djece, zbog djecje gripe i
kompjutorskih igrica. ...to je ukratko to sto se tice simptoma.
dijagnoza nije postavljena jer se dogodilo prvi put. osoba je u zrelim godinama. moje pitanje sad, citala sam da sch bolesnici
reagiraju na antipsihotik tek nakon nekog vremena uzimanja, dakle ne vidi se odmah poboljsanje. znaci li to u ovom slucaju da nije u pitanju bolest, vec prolazni poremecaj, jer je normalno stanje
nastupilo odmah po pocetku uzimanja lijeka, bez ikakvih nuspojava, i
traje tako sve lijepo i dobro evo vec skoro 5 mjeseci? moze li biti da je u pitanju ipak samo uzasan stres, koji je uz uzimanje hasisa sve ovo potaknuo i da se vise nece ponoviti?

Zahvaljujem na odgovoru!

Prof. dr. sc. V. Folnegović Šmalc

Koliko sam shvatila zanima Vas točna dijagnoza Vaše vrlo bliske osobe.Sasvim je korektno da ona do sada sa sigurnošću nije dana.Može se raditi o prolaznom poremećaju , jednako kao i o stanju provociranom uzimanjem opojnih tvari , no isto tako o psihičkoj bolesti.
Da bi sigurnija dijagnoza bila postavljena potrebno je znati psihičko stanje uz uzimanje terapije te apstinencija od psihotika duga kroz ambulantno liječenje.