Endokrinologija i dijabetologija

dijabetes

Dea

Molim Vas vase misljenje o ovom problemu,naime,radi se o djevojci
staroj
18 god. koja od svoje 12 god. boluje od dijabetesa..inzulin si daje 4
puta
dnevno mislim da po 4 jedinice.Vec joj se 2 puta desilo da padne u
hiperglikemijsku komu koja pocinje otezanim disanjem pa do gotovo
prestanka
disanja i potpune malaksalosti..secer joj tada bude oko 22.0.Prosli
puta je
jedva prezivjela tu komu, te vas molim ukoliko mozete nesto savjetovati
ili
barem iznesti uzroke i posljedice te kome.Sve godine se lijeci u
Rijeci.
Unaprijed Vam zahvaljujem!

prim.dr. I. Pavlić-Renar, dr.med

Uzroci 'kome' koju opisujete je nedostatak inzulina u tijelu osobe sa šećernom bolesti. Kod osoba koje boluju od 'mladenačkog' tipa šećerne bolesti u organizmu nema nikakvih rezervi inzulina te se osim povišenja vrijednosti šećera u krvi stvara i velika količina kiselih tvari koje zakiseljuju krv. To stanje osim simptoma visokog šećera – umor, žeđ, učestalo mokrenje ima i simptome mućnine, boli u trbuhu, povračanja, poremećaja disanja a u težim stanjima može završiti i smrtnim ishodom. Navedena ketoacidoza obično se pojavljuje prilikom prve pojave bolesti (dok osoba još ne zna da boluje od šećerne bolesti te ne prepozna stanje)ili u slučajevima kada su potrebe tijela za inzulinom povecane kao što se dešava kod svake bolesti (već i viroze) ili stresa. Tada je dozu inzulina potrebno povisivati uz povečanu količinu tekućine no ponekad iako osoba prepozna stanje i pravilno pristupi samopomoći nije moguće bez liječničke pomoći i infuzija popraviti stanje. Jako je bitno da je osoba upoznata sa stanjem – simptomima, kada se ono najčešće javlja te principima samopomoći kako bi mogla pravodobno reagirati te prebroditi poremećaj u što blažem obliku. Takvu edukaciju je vaša prijateljica sigurno dobila od svog liječnika no ukoliko još ima nekih dilema preporučam da se prilikom sljedeće kontrole obrati svom dijabetologu koji će joj dati još iscrpnije upute.