Endokrinologija i dijabetologija

hipertireoza

iva

Dobar dan, drago mi je sto mogu na ovakav nacin stupiti u kontakt s nekim
tko vjerojatno zna odgovore na moja pitanja. Pisem vam jer neznam na koji
drugi nacin da saznam ili pronadjem podatke koji me zanimaju. Naime, mojoj
mami od ljeta nije bilo dobro, smanjio joj se apetit, bila je bezvoljna,
budila sa cesto nocu, vrsila je \"veliku\" nuzdu 2,3 puta dnevno, lako i
brzo se umarala.... Bila je prije mjesec dana kod lijecnika specijalista, ne
sjecam se tocno imena, u Rijeci, i njoj je dijagnosticirana hipertireoza.
Dobila je lijek Athyrazol, kojeg pije vec drugi tjedan, kaze da joj je malo
bolje i bila je na kontroli leukocita, zasad je sve u redu. Mene sada
zanima, buduci da je njoj smanjena kolicina hormona TSH, koji potice
stitnjacu na rad, a izlucuje ga hipofiza, zasto njoj nitko nije kontrolirao
hipofizu, nego joj je odmah dan lijek za stitnjacu, bez daljnjih pretraga?!
Normalno da stitnjaca nece raditi uredno ako hipofiza, koja regulira njezin
rad, nije poslala dovoljnu!
> kolicinu TSH koji bi trebao sve to pokretati! Naravno da je njoj i
kolicina hormona T3 i T4 znatno povecana, no mislim da je netko trebao barem
malo pogledati hipofizu, pa onda lijeciti sve ostalo.
> Moje slijedece pitanje je puno krace. Naime, htela bih znati je li taj
hormonalni poremecaj nasljedan, i ukoliko je kad ga je i kako najranije
moguce otkriti?! I ako je utvrdjeno sto ga uvjetuje, kako taj poremecaj
nastaje, postoje li ljudi koji imaju vece \"sanse\" da ih dobiju ili smo svi
jednaki sto se toga tice?
> Ja vam unaprijed zahvaljujem, ocekujuci vas odgovor
> veliki pozdrav, hvala
>

Dr. sc. Ivana Pavlić Renar

Kada štitnjača luči previše hormona (na to je najčešće "natjeraju" stimulirjuća antitijela) hipofiza reagira tako da prestane (ili minimalno luči) lučiti hormon koji stimulira štitnjaču. Nije bolesna hipofiza, nego štitnjača, ona autonomno, bez diktata hipofize, luči bespotrebno velike količine svojih hormona. Tako da zaista u Vaše majke nije bilo potrebe ispitivati hipofizu. Samo kada bi i TSH bio visok značilo bi da je primarni uzrok pretjeranog lučenja hormona štitnjače pretjerana stimulacija od strane hipofize, ovako se vidi da hipofiza normalno reagira na povećanje razine hormona štitnjače smanjenjem lučenja TSH (mehanizmom povratne sprege).
Postoji izvjesna naslijedna sklonost hipertireozi, no nije jako izražena i nema posebnih testova kojim bi se ona identificirala. Ukoliko biste primijetili u sebe simptome kakve je imala Vaša majka bilo bi potrebno odrediti razinu hormona štitnjače, inače nema potrebe.