Klinička farmakologija s toksikologijom

dojenje sa euthyroxom

trenta

operirala sam hipertireozu štitnjače, 4godine sam na terapiji euthyroxa (trenutno uzimam 1dan 125mg 1dan 100mg)
dojim tromjesečnu bebu.
zanima me da li lijek može nauditi bebi i u kojoj količini se on uopće izlučuje u mlijeku.
bebi su rađeni hormoni u rodilištu i sve je u redu.
moj zadnji nalaz
T3 1.79 (1.30-3.10)
T4 217H (66-181)
TSH 0.99 (0.27-4.20)

odnosno zanima me ako meni nije nalaz dobar da li to može utjecati na bebu?
da li treba smanjiti terapiju zbog gore navedenog nalaza?
unaprijed hvala

trenta

nadopuna pitanja!

nalaz u prvom postu je napravljen poslije poroda (prije 3mjeseca)
ovo je nalaz od danas:

T3 0,92 L (1,30-3,10)
T4 115 (66-181)
TSH 0,27 (0,27-4,20)

lijep pozdrav!

Viktorija Erdeljić, dr. med.

Poštovana!
Uz levotiroksin (Euthyrox) možete dojiti dijete!
U mlijeko se izlučuje malena količina levotiroksina i nije zabilježeno da bi ona imala štetan utjecaj na dijete.
Kao i za sve lijekove koji se mogu uzimati tijekom dojenja, preporuča se da se lijek uzme neposredno NAKON podoja ili 3-4 sata prethodno, da bi se ipak (kad se već može) izbjegne najviša koncentracija lijeka u krvi (i mlijeku) za vrijeme samog dojenja.
Uz srdačan pozdrav,
dr.V.Erdeljić
klinički farmakolog