Klinička farmakologija s toksikologijom

iruzid

florijana

Poštovani!
Je li u trenutku začeća bitno ako suprug pije ljekove, npr. iruzid 12,5 mg za tlak ili ne?
Zahvaljujem na odgovoru

Viktorija Erdeljić, dr. med.

Poštovana!
na pitanje da li postoje podaci o štetnosti lijeka koju uzima Vaš suprug u planiranju trudnoće, mogu Vam odgovoriti samo za lijek za koji ste pitali, tj. Iruzid.
Iruzid je kombinacija hidroklorotiazida i lizinoprila. Za oba lijeka postoje podaci samo o uzimanju lijeka od strane trudnice. Za hidroklorotiazid nije dokazan teratogeni učinak na plod, iako se diuretici ne preporučaju trudnicama zbog hipovolemijskog učinka. Lizinopril pripada skupini ACE inhibitora, za koje je dokazana mogućnost teratogenog učinka na plod, te se ne preporuča uzimanje ovog lijeka od strane trudnice tijekom trudnoće.
Podaci o eventualnom fetalnom riziku odnose se na uzimanje lijeka u trudnice. Nema podataka da bi uzimanje lijeka od strane oca predstavljalo fetalni rizik.

Srdačan pozdrav,
Dr.V.Erdeljić