Klinička farmakologija s toksikologijom

persen

kaliopa

Molim Vas da mi odgovorite može li se piti Persen ako postoji trajna terapija Marivarina nakon operacije srca.

Viktorija Erdeljić, dr. med.

Poštovani!
Persen (Valeriana officinalis) je biljni pripravak koji se koristi za blažu nesanicu i kao blagi anksiolitik. Nisu opisane interakcije navedenog pripravka sa varfarinom (Marivarin). Interakcije, međutim, postoje sa barbituratima, benzodijazepinima, etanolom, loperamidom, i opijatnim analgeticima, te se u kombinaciji s ovim lijekovima on ne preporuča. Zaključno, nema zabilježenih interakcija sa varfarinom.
Uz srdačan pozdrav,
dr. Viktorija Erdeljić
klinički farmakolog