Klinička farmakologija s toksikologijom

željezo

ivana.v7

Poštovani,
dijabetičar sam 7 mjeseci i u svojoj krvnoj slici uočila sam variranje željeza, 4 puta sam vadila krv u ovih 7 mjeseci i konc. željeza ide ovako: 24,2- 16,0- 29,0- 11,8. zanima me koliko uobičajeno varira?

Viktorija Erdeljić, dr. med.

Poštovani!
Varijacije u vrijednosti Fe nisu tipične za dijabetes, a ukoliko ne postoji neki drugi razlog (gubitak krvi). Ove varijacije možda se mogu pripisati laboratoriju; da li ste odreživali Fe u više laboratorija, ili su to nalazi unutar istog laboratorija? Varijacije se mogu javiti i unutar istog laboratorija. U svakom slučaju vrijednosti Fe su normalne ako su između 8 i 30 (bar prema laboratoriju KBC Zagreb), a Vaše vrijednosti su unutar tog raspona, te mislim da nema razloga za zabrinutost.
S poštovanjem,
dr. V.Erdeljić
klinički farmakolog