Klinička farmakologija s toksikologijom

zoloft + aktivin h

matko1234

Zanima me da li smijem uzimati oba istovremeno i kakve su nuspojave (ako postoje). Hvala. Matko

Viktorija Erdeljić, dr. med.

Poštovani!
Zajednička primjena Aktivina H (Hypericum perforatum) i Zolofta (sertralin) se ne preporuča!
Sertralin je antidepresiv koji spada u skupinu inhibitora ponovne pohrane serotonina (neurotransmitora) u mozgu, a Hypericum to djelovanje pojačava, te može doći do opasne nuspojave u smislu tzv. serotoninergičkog sindroma. Taj je sindrom obilježen povišenom temperaturom, povišenjem krvog tlaka, grčevima, promjenama mentalnog statusa.
Zaključno, nemojte uzimati Aktivin H uz Zoloft! Ukoliko nakon 1-2 mjeseca Vaš psihijatar i Vi zaključite da Vam nije dostatna terapija depresije (pretpostavljam da se zbog toga liječite), Vaša se terapija može prilagoditi bilo povišenjem doze sertralina ili dodatkom drugog lijeka, ali u kontroli psihijatra, da se izbjegnu neželjene nuspojave i interakcije.
S poštovanjem,
dr.V.Erdeljić
klinički farmakolog