Psihijatrija

Kontracepcija i depresija

MARIJA

Prije 2,5 godine pocela sam prvi put piti kontracepcijske pilule. Nekoliko mjeseci poslije upala sam u nekakvo depresivno stanje. Sve je inace bilo ok,nikakvih osobnih problema nisam imala,na pocetkiu sam veze bila s deckom,sve je super bilo osim...depresija.Postala sam jako placljiva,osjetljiva,depresivna,ljubomorna stalno su mi se neke misli cudne motale po glavi. Pocela sam piti neke biljne antidepresive. Aktivin-H.
Ta je faza trajala bar godinu i pol i moram priznati da je bilo prilično lose. Nisam isla kod psihologa. Prestala sam piti kontracepcijske tablete,6mj nisam ih pila,i ja sam se osjecala jako dobro. Ja ne mogu shvatiti zasto te tablete toliko utjecu na mene,da li je to razlog? Da li je moguce da kontrac. tablete mogu imati takav utjecaj? Inace u mojoj obitelji ima depresije,mama,baka...
Primjetila sam da se dobro osjecam kad ih ne pijem a cim pocnem ja osjetim neke razlike. Ili si ja to sve umisljam? Da li se moze nekako ustanoviti dal kontracepcija izaziva ta depresivna stanja.

Prof. dr. sc. V. Folnegović Šmalc

Ne, kontracepcija nebi trebala uzokovati depresiju. Odustanite od samo liječenja - posavjetujte se s Vašim psihijatrom.