Psihijatrija

Ljubav i depresija

mymy

Molim Vas, da mi objasnite. Da li je oboljeli od depresije sposoban voljeti i osjećati ljubav? Moja prijateljica boluje od depresije i kaže da ne voli sebe, pa ne može ni druge, mamu, tatu, sestru itd. pa nije sigurna ni u ljubav prema dečku s kojim je već 1,5 g. Depresija traje već nešto duže, pije Seroxat, a kad nije u depresiji onda je pomalo manična i tada što se tiče tog dečka bolesno ljubomora. Pa mi nije jasno, jel ga voli ili ne?

Prof. dr. sc. Vera Folnegović Šmalc, dr. med.

Depresija je bolest koja uz depresivno raspoloženje ima i smanjenje nagonskih funkcija.Emocije koje su depresivno obojene dovode do smanjenja ljubavi prema sebi i drugim osobama, uz istovremeno osjećaj nesigurnosti ( osjeća se istovremeo da se nekog voli i ne voli). Stoga je potrebno liječiti depresiju kako bi se probudili " zaspali" osjećaji ljubavi.