Psihijatrija

opsesivno kompulzivni poremećaj

majazg

Molim da mi pomognete sa savjetom da li je moguće riješiti se opsesivno kompulzivnih poremećaja bez upotrebe lijekova. Naime, puno sam o tome čitala i slušala i mislim da to kod mene još uvijek nije prejako izraženo. Odnosno, to me drži več dugi niz godina ali s različitim intenzitetima (provjeravanje plina, utičnica, da li je brava zaključana...i tako ponekad i po polla sata). To me zasada ne ometa u svakodnevnom životu ali zanima me da li se to s vremenom može pogoršati? A unazad dvije godine doživjela sam i nekoliko napadaja panike (u bezazlenoj vožnji autom) i imam velikih problema s gutanjem (iako su svi pregledi grla, jednjaka i štitnjače u redu). Moram napomenuti da imam 28 godina i živim vrlo sretnim životom. Radim odličan posao koji volim, okružena sam divnim roditeljima i prijateljima i ne sjećam se da sam ikada doživjela neku veću traumu u životu. Jesu li takve povremene tegobe povremeno normalne i ima li šanse da će to s vremenom nestati?
Srdačan pozdrav

Prof. dr. sc. Vera Folnegović Šmalc, dr. med.

Osnovna značajka opsesivno kompuzivnog poremećaja su ponavljajuće opsesije ili kompulzije dovoljno teške da uzrokuju značajan distres. One imaju zajedničku značajku , a to je ideja ili impuls koji se opetovano nameću u svijest osobe. Tijek bolesti je dugačak , ali promjenjiv , kod nekih bolesnika jer fluktuirajućeg tijeka ,a kod drugih konstantnog. Oko 20 do 40 % i dalje imaju simptome ili se oni pogoršaju. Liječenje se može provoditi korištenjem lijekova ( psihofarmaka), određenih oblika ne - farmakološke terapije ( kao što je npr. bihevioralna terapija) ili kombinacijom jednog ili drugoga.Za odabir najboljeg načina liječenja Vaših tegoba svakako se javite nadležnom psihijatru.